Začátky psaní: Ellen opisuje tvary písmen

Spontánní psaní – zachycení prvních signálů, že dítě píše. Elli umí opsat jkýkoli tvar i dlouhé věty. Neumí přečíst většinu písmen a nezajímá ji spojení písmen do slov. Líbí se jí opisovat abstraktní znaky. To je vše. Jedna malá kapitolka na cestě k samostatnému písemnému vyjadřování myšlenek… (věk Elly na videu: 4 roky, 1 měsíc)

Ema se snaží taky zapojit do mého zájmu – a tak opisuje psacím písmem – s velikou pečlivostí. (věk Emy – necelých 7 let, 1. třída)

Je tady taky vidět, jak se trochu neobratně snažím zapojit obě děti a ocenit jejich různé dovednosti. :-)

Komentáře

1 | Lenka N. @ | před dvěma roky

Ireno, díky za video. Chtěla bych se jenom zeptat, jesti měl Tadeáš v předškolním věku taky „opisovací období“ a jestli to bylo tak intenzivní jako u Elllen?
Díky.
Lenka

reagovat

2 | Irča @ | před dvěma roky

Ne, neměl toto období. Myslím si, že ho neměl, protože okolo sebe neviděl děti, které by psaly. Ano jeho máma tehdy cíleně nepsala před ním (což teď cíleně dělám psacím písmem – nákupní seznam, podpis svačin, seznam toho, co by děti chtěly, jak zorganizovat pravidla doma – beru jakoukoli příležitost, co mě napadne!). :-)
S psaním měl pak ve škole značné potíže – nebavilo ho to. Léčila jsem to odmítnutím písanky (která ho nebavila!) a posíláním ho k fyzické práci a k práci, co ho baví. Jediné, co dělal pravidelně, bylo psaní záznamníku práce ve škole. Psal ho od 2. třídy tiskacím písmem, s hromadou chyb, kterou jsme výrazně neřešili – jednou měsíčně jsem zabrousila k tématu a popovídala si s ním o nějakém gramatickém jevu. V únoru 3 třídy začal ze dne na den psát psacím, a v květnu začal psát výrazně bez chyb. Mezičase se učil gramatiku u fotbalu, nebo v autě. Řakla jsem třeba větu Sysli šli do Sušic na mši. A on mi říkal, jaké I/Y tam napíše. To ho bavilo. :-)
Fakt mě zarazilo, jak málo práce to pro nás bylo – jak si k tomu prostě došel sám. Jsem na sebe pyšná, že jsem to ustála. :-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.