Čeho se v kuchyni opravdu bojím

Čeho se v kuchyni opravdu bojím

Co nejhoršího se v kuchyni může stát? Každého asi napadne popálení od plamene nebo poranění např. nožem. Ve skutečnosti ale spálenina od malého plamene nebo řezná rána zpravidla není problém. Ano, bolí, ano je třeba ošetřit, a příště dávat víc pozor.

Co je ale záludné a hodně nebezpečné je OPAŘENÍ HORKOU VODOU. Zásadně nedovoluju pracovat s rychlovarnou konvicí, slívat těstoviny a podobně. Problém je v tom, že děti mají malou plochu těla, takže polití litrem vody může dopadnout špatně. Navíc jim vadí i teplota, která dospělým zas tak neublíží. Pozor na čerstvě uvařené hrnky kávy na stole, kolem kterého obchází batole!
 
Mirka: A co dělat, když už k nějakému zranění, ať už v kuchyni nebo jinde dojde? Nabízím vám svůj stručný přepis přednášky o první pomoci. Je zajímavý tím, že je obohacený o pohled tatínka zdravotníka s množstvím zkušeností z terénu. Tyto informace můžou mít cenu zlata. (Už jste děcku svítíli do zorniček poté, co spadlo na hlavu?)
 
 
Irena: A já doplním jak zacházím s malými zraněními, která se prostě dít budou. Jak dítě utěšit a pomoci mu tou situací projít. Dejme tomu, že připravujeme spolu štrůdl dle babiččnina receptu, a v tom ---

Jak se Honzík strouhl

Dejme tomu, že se Honzík strouhne při loupání jablek. Může reagovat pláčem, nebo si toho ani nevšimne anebo bude úplně bez sebe, až hysterický… Po té, co se v náručí / bez náruče ale v blízkosti mámy (jak chce on) uklidní a dostatečně vypláče a vyřve, můžu navrhnout: “Tys plakal, že ses tolik strouhl… můžeme to teď ošetřit. Pofoukáme, chceš?” Dítě odpoví, jestli ano/ne, a my uděláme to, co dítě potřebuje (ne co bychom vítaly/i my, kdybychom byly/i dítě!!!) Ještě něco potřebuješ, aby ti bylo líp?: “Potulit!” “Zalepit!” “Desinfekce!” “Kokino!”Reagovala bych na potulit/zalepit a desinfekce. Kokino bych komentovala: “Ty máš chuť se uklidnit, tomu rozumím. Já jsem teď tady s tebou, pomůžu ti s tím…”
 
Bude zajímavé pozorovat, jak se dítě bude chovat příště, až budu strouhat jablka. Možná se bude bát. “Ty se bojíš, protože sis vzpomněl, jak ses minule strouhl?! To bylo nepříjemné, viď? Lekl ses… a pak jsi mi plakal v náručí. Pak jsme to zalepili a teď, koukej, prstík je v pořádku…” A nechám dítě být. Strach ho musí opustit sám. Strach nelze popřít. Můžeme mu pomoci odejít. Musíme se o něj postarat.
 
Můžu to dělat i tak, že dítěti řeknu, že se bojím, když se budu bát – aby vědělo, že je normální se bát… atd.
Příště bych Honzíkovi dala oloupané a vyjadřincované půlky jablek, aby měl větší kus v ruce, a malé struhadýlko. Ukázala bych mu, jak jablko držet a nabídla mu, ať se přidá. Měl by skutečnou volbu se přidat anebo nepřidat. Dělala bych to klidně opakovaně, aby měl prostor zážitek zpracovat.
 
Chtěla bych po něm radši nudličky, než plátky – ty mi přijdou nebezpečnější. :-)
 
Pokud se bojí, nechala bych ho dělat to, co zvládne! A radovala se ze společné práce.
 
Zpracovala bych si svůj strach – že se Honza zase strouhne, že nebude chtít spolupracovat, že bude doma binec… Dýchala bych a vědomě pouštěla strach dechem ven. Pokoušela bych se o to, dát dítěti takový úkol, abych se bát nemusela. Aby dítě cítilo jistotu ze mě!
 
Jakmile zaregistruješ strach, rozdýchej ho! Propusť ho!!
 
Taky můžete hrát hru na zpracování zážitku ze zranění – až se příště řízneš/strouhneš, necháš ho, aby si bolest a emoce selhání prošel znova s tebou, necháš ho, aby se o tebe postaral, pofoukal, vydesinfikoval, zalepil. Taky si můžete hrát na doktora a ošetřovat prst: „Dobrý den, pane doktore, já jsem dnes strouhala jablka a řízla jsem se… aj aj aj…“ Bude zase pečovat o imaginární říznutí, celý prst zavážete do obvazu, budeš jako mumie… budete se spolu smát, jak jsi omotaná… a v tom smíchu a klidu, propustí dítě/ty svůj strach.
 
DEJ MU I SOBĚ NA TO VŠE ČAS A PROSTOR! Dej mu možnost hrát tu hru dokola, bude-li ochotný. Dívej se mu do očí. Hledej ty oči, když budeš říkat au au au, to bolí! A poděkuj mu za péči…

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.