ukázky seminářů

TOPlist

Archiv článků o Montessori v praxi

     

Těmto podmínkám vyhovuje 45 textů.

Nechte děti zažít frustraci

Jak přestat kojit...

Má rok a se vším jenom háže

Připravené prostředí doma_pro sourozence

Jak funguje 1.stupeň montessori ZŠ

Recenze knihy: 60 Montessori aktivit pro miminka, Svojtka 2017

Před-prezentační dovednosti: Jednou bude prezentovat před živým publikem

Kousek praktického života s ročním dítětem

Práce s chybou 1

Nástup do školky (doplnění webináře Nevýchovy)

Práce s chybou 2

Co dělat, když se perou?

Strouhání cukety - test struhadel

Loupání okurky - realita vs. očekávání

Svoboda a řád a naštvaní máma

Krájení jablka na kousky

Zarazilo mě, jak to pro ni bylo těžké, byť tlačila celou vahou těla. Plátek jablka musí být opravdu tenký a jablko menší, aby to děti fyzicky zvládly… hmmm

Knihy pro děti do 3 let

Moje oblíbené knihy pro děti do 3 let.

Připravené prostředí připravujeme s dětmi :-)

Ellen brousí třísky po vrtání do násad košťat pro děti, abychom je mohli zavěsit. :-)

Trik na stlaní dospělácké peřiny

Tento způsob se Ellen naučila sama nebo ve školce, vždy jsem stlala já a pak jednou to udělala sama – okolo 3 let. Netlačila jsem na ni. Starší děti někdy poprosím, aby si ustlaly, ať peřina větrá…
Jsou děti, pro které stlaní není středem zájmu. Co umí jiného? :)

Fyzický kontakt s dětmi_kontaktní rodičovství u nás

Video s Lucií Harnošovou a můj krátký vhled do toho že každé dítě je jiné, jinak kontaktní a vždy hledám cestu k naplnění specifických potřeb dítěte.

Odkaz na video na facebooku: https://www.facebook.com/…61603487316/

Základy oblékání - tričko, kraťasy, ponožky

Dokonalá montessori matka II

www.samostatne-dite.cz

Sourozenci: Posilování sourozencké lásky (chození na rande s mámou)

K tématu mám celý seminář – tady jsem si dovolila trošku hlouběji popovídat o tom, co s dětmi dělám.

Ještě shrnutí, co mě napadlo po videu, ať máte inspiraci na minizážitky:

Ellen: jízda do školky autem a dlachním jí u toho ruku (mám automat a nemusím řadit a je vidět, že ráda nechá mámu ve fyzickém kontaktu), nesu ji z auta na schody školky (součást našeho loučícího tulícího rituálu), miluje šeptání do ucha (šeptám jí třeba, co bude k obědu – šeptám postupně všem dětem), společná zmrzlina, prohlížení obrázků, co donese ze školky – v šatně nám to trvá déle – sedíme  a prohlížíme, tulíme se v posteli, vaříme, nechám si uvařit kávu, čteme dle jejího výběru (a u toho jsem máma, ne paní učitelka – tj. čtu to, co ona chce, na co ona upozorní, činnost řídí ona)…

Ema: sbíráme přírodniny (šišky a kamínky), společně třídíme věci (Ema má ráda kategorizaci), aktuálně jí aplauduju za blbnutí (konečně dělá něco jinak než starší bratr!), šimrám jí záda, češu jí vlasy, krémuju/olejuju po koupeli (mají rádi všichni!), plánujeme víkendy, volám jí do školy, než ji vyzvednu – konečně má svůj telefon (pro seniory – je bílý a má velká tlačítka a jí se líbí!)

Tadeáš: masíruju ho při probouzení, řešíme spolu vztahy ve škole, bavíme se o tom, jak se cítí (je to pro něj fuška, ale nakonec je uvolněný – respektuju, když nechce jít do hovoru), chodíme do cukrárny, do kina, za ruku chodíme tajně a objímám ho tajně (to před spolužákama nedělám!), obdivuju jeho práci se dřevem, více bych chtěla dělat rukodělky 

Začátky psaní: Ellen opisuje tvary písmen

Spontánní psaní – zachycení prvních signálů, že dítě píše. Elli umí opsat jkýkoli tvar i dlouhé věty. Neumí přečíst většinu písmen a nezajímá ji spojení písmen do slov. Líbí se jí opisovat abstraktní znaky. To je vše. Jedna malá kapitolka na cestě k samostatnému písemnému vyjadřování myšlenek… (věk Elly na videu: 4 roky, 1 měsíc)

Ema se snaží taky zapojit do mého zájmu – a tak opisuje psacím písmem – s velikou pečlivostí. (věk Emy – necelých 7 let, 1. třída)

Je tady taky vidět, jak se trochu neobratně snažím zapojit obě děti a ocenit jejich různé dovednosti. :-)

Hlídáme děti, aby nerozbíjely hračky? A cenzurujeme, s jakými hračkami si hrají?

Poprvé s Alešem! :) O tom, jak opravujeme anebo neopravujeme rozbité hračky. A o tom, jak jsme se snažili babičkám pomoct dávat dětem hračky, ze kterých máme radost i my. :)

Prosím čtěte dále POD VIDEEM v pokračování tohoto článku! :-) Irča

Pokračování tohoto článku »»»

Chválit či nechválit?

Krátké zastavení se 4 situacemi, jak na to. A možná taky jak na to neeee… :-)

Pravidla dílniček PO supervizi. :-)

Tak toto je mezi-výsledek! Supervize je za mnou a já se rodím do nového LEVELU montessori pro rodiče dětí 0–3 roky. Čeká nás ještě spousta učení, úprav a hledání. Ale jsem si jistá, že jsem takto mnohem více spokojená. 

Našly jsme řád v chaosu! :-)

Postřehy z 1. dne supervize na dílničkách

Toto je záznam mého emočního stavu po 1. dni supervize (ze 4 dní!). :-) 

Procházíme doslova cestou od chaosu k řádu, od uchopení k pochopení, od jednoduchého ke složitému v prostředí dílniček pro děti 0–3 roky. 

Je to velká osobní transformace nás všech – a výsledkem je evidentně spokojenější a samostatnější dítě a odpočinutá máma! Takže PARÁDA!!!!

Má smysl kupovat montessori pomůcky domů?


…a koukám, že jsem vypustila, že je fajn mít doma všechny možní vhazovačky a vkládačky – a na doma stačí většinou karton a lepící páska… :-)

​Marie Montessori používala pomůcky a připravené prostředí jako nástroj ke zkoumání dítěte, jako prostředek, na němž mohla pozorovat a začít VIDĚT dětskou duši, aby mohla začít pomalu chápat, o co kterému dítěti jde… To pozorování a snaha o pochopení a naplnění potřeb – to je to pravé Montessori. Montessori pomůcky nejsou klíčové. Nejsou to hlavní. Hlavní je DÍTĚ! Ústředním tématem je pokora, láska a přijetí. Pokora směrem ke světu – nejsem vševědoucí ani neomylná, takže konám dle svého momentálního nejlepšího přesvědčení. Láska k dítěti takovému, jakým je. Příjetí dítěte takového, jaké je.

Existuje dokonalá Montessori matka?

Noční povídání s Valinou Kociánovou, www.samostatne-dite.cz nad tématem našeho monte perfekcionismu a přehnané snahy dítěti poskytnout maximum. Často se cítíme neúspěšné, protože dítě má jiný zájem, nebo to neodprezentujeme… v každém případě jsme pak frustrované, nešťastné – a to je obraz matky, kterou dítě dostává. 

Takže zamyšlení jak na to (se skleničkou citrusového Bechera – nic jiného na bolavý krk nebylo…)

Já nevím, jak se Elli naučila rozklepnout vejce...

Víte, je to asi kus toho, že se mnou tráví v kuchyni dost času, umí pozorovat, až tak moc mi nevadí, že se něco rozbije – ale hlavně, já jí tu práci prostě nevědomky „nechám“. Na platu vajec byly 4 kousky, když jsem odešla do domu pro naběračku – a když jsem se vrátila – už tam byla jen 2 vejce. Ellen to stihla asi během 20 sekund… A tak vzniklo video o tom, kam se ta dvě vejce ztratila! :-)

Pokud bych viděla, že chce rozklepávat vajíčko o tupou hranu stolu, byla bych ji zarazila. Ale já jsem se nevzchopila k reakci a ono to klaplo.

Vídíte tu hrdost v jejích očích?!

:-)

Transition time - čas na přechod z činnosti na jinou činnost

Ruka a noha s dětmi a Therezkou

Ruka s Therezkou

Plníme pohár lásky

Jezení lžičkou

Úvodní video

Kdybych měla v kuchyni zavést jedinou věc ...

Kdybych měla v kuchyni zavést jedinou věc ...

Téma měsíce – S dětmi v kuchyni – je pomalu za námi. Všechny články a ukázky (učící věž, tácky, tři potíže v kuchyni, krájení, prostírání, …) najdete mezi články o Montessori v praxi a také na facebooku Montessori praxe pod Poznámky. Podařilo se během této doby kuchyňský život nějak posunout? Jsou nové zkušenosti a otázky? Klidně pište, foťte, sdílejte.

Pokračování tohoto článku »»»

Montessori dárek pro roční dítko

Montessori dárek pro roční dítko

Jak se blíží Vánoce, frekvence dotazů na dárky pro nejmenší děti narůstá. Líbí se nám tip, který se často opakuje na zahraničních blozích jako vhodný např. k prvním narozeninám: prostírání s plánkem.

Když jsem to viděla poprvé (Mirka), byla jsem příslušně skeptická: prostírání vůbec nepoužíváme, proč to tedy zavádět? Postupně jsem v tom ale našla spoustu logiky:

Pokračování tohoto článku »»»

Mají montessori tácky smysl i doma?

Mají montessori tácky smysl i doma?

Když jsme pro vás s Irenou vybíraly, které pěkné kuchyňské videoukázky z Voila Montessori vám doporučit, rozběhla se následující debata.

Mirka: Bože, to jsou dokonalé, barevně sladěné, úžasné tácky s nabídkou činnosti! Podle mě to běžnou matku spíš odrazuje, jako moc umělé a snobské!! Trvalo mi rok, než jsem vstřebala smysl tohoto :-)

Irena: Fakt? To mně se ten důraz na estetiku v montessori líbil hned. Rezonuje to se mnou! Když by mi někdo takto nabídl mačkat avokádo, hned se do toho pustím :-)

… a tak jsme se rozhodly sepsat, co se nám zatím ohledně “tácků” vyjasnilo. Jaký názor na to máte vy, jaké jsou Vaše zkušenosti? Pište.

Pokračování tohoto článku »»»

Čeho se v kuchyni opravdu bojím

Čeho se v kuchyni opravdu bojím

Co nejhoršího se v kuchyni může stát? Každého asi napadne popálení od plamene nebo poranění např. nožem. Ve skutečnosti ale spálenina od malého plamene nebo řezná rána zpravidla není problém. Ano, bolí, ano je třeba ošetřit, a příště dávat víc pozor.

Pokračování tohoto článku »»»

Tři potíže v kuchyni

Tři potíže v kuchyni

(které jsou spíše v naší hlavě)

Znáte taky to, že montessori na internetu vypadá vždy úplně jinak, než u vás doma v reálu? “Montessori dítě" šťastně pracuje s nabídnutou aktivitou a situaci prozařuje slunce v naklizeném prostředí? Zatímco u vás se situace skoro vždy vyvine nějak zcela odlišně? :-)
 
Prošly jsme si tím všechny! Většinu maminek to frustruje, když se věci vyvíjí „divně“!! :-) A proto se na Montessori praxe snažíme probírat reálný život. Tentokrát o tom, co se může dít, budete-li spolu pracovat v kuchyni.

Pokračování tohoto článku »»»

Proč máme rádi “učící věž”

Proč máme rádi “učící věž”

Posuvné schody s ohrádkou ke kuchyňské lince.

 

 tři jednoduché důvody

 

Pokračování tohoto článku »»»

Jak si užít krájení

Dnes přinášíme minitip ohledně jedné z prvních činností, které lze zkoušet, jakmile se batole postaví na nohy. Ve videu se dozvíte proč se krájením vůbec zabývat – k čemu to dětem je – a jak na to jít.

Kráječ, který používáme, lze koupit např. na Samostatné dítě.